calendar February 5, 2021
Սուրբ Սարգիս, սուրբ Վալենտին կամ Տյառնընդառաջ՝ այս երեքն ընդունված է Սիրո տոներ համարել։ Հունվար և փետրվար ամիսներին շատ են սիրահարներին շնորհավորելու առիթները։ Որոշ զույգեր ընտրում են բոլորը, ոմանք ունեն իրենց հավատալիքներն ու շարժվում են ըստ կրոնական նախընտրությունների։ Իսկ նոր նշանադրված կամ ամուսնացած զույգերը հիմնականում նշում են Տյարնընդառաջ տոնը:
Ինչո՞վ են նրանք միմյանցից տարբերվում և ո՞րն է այս 3 այդքան տարբեր տոների կապող օղակը։ Եվ ի՞նչ կլինի, եթե նշենք բոլորը մեկ օրում։
Փոքրիկ սփոյլեր՝ առաջնահերթություն տալու համար, հարկավոր է նախ ուսումնասիրել տոների աղբյուրներն ու հասկանալ, թե որն է մեզ ավելի հոգեհարազատ։
Թերևս սկսենք այս երեքից առաջինը մոտեցող տոնից։
Զորավա՞ր, թե՞ սիրո բարեխոս:
Սբ Սարգսին անվանում են սիրո բարեխոս, սիրահարների հովանավոր սուրբ։ Այն շարժական եկեղեցական տոն է։ Համընկնում է հիմնականում հունվարի 28-ի հետ և դա ևս պատահական չէ։ Սարգիսը եղել է զորավար, ով իր որդու՝ Մարտիրոսի և 14 (ըստ որոշ աղբյուրների՝ 40) այլ մարտիկների հետ նահատակվել է՝ հանուն քրիստոնեական հավատքի։
Քրիստոնեություն և Սիրո տոներ:
Սկսենք ակունքներից։ Սուրբ Սարգսի ավանդույթը գրի է առել Ներսես Շնորհալին 12-րդ դարում։ Այն 3 Սարգիսների պատմություններից է հավաքագրված՝  “Վարք Սրբոց” աշխատության մեջ։ Շատ սրբապատկերներում սբ․ Սարգսին կարող ենք տեսնել փոքրիկի հետ սպիտակ ձիու վրա։ Երեխան հենց Մարտիրոսն է։
Ի սկզբանե, Սարգիսը եղել է ընտանիքների և պտղաբերության բարեխոս հովանավորը և քանի որ, ընտանիքի հիմքում ընկած է սերը, նախ պետք է ընտանիք կազմել։ Այդ ժամանակ արդեն սբ․ Սարգիսը կարող է հովանավոր դառնալ տվյալ զույգին։ Այսինքն, տոնը կարող են նշել նրանք, ովքեր ցանկանում, երազում կամ պլանավորում են ամուսնանալ։ Ընդունված է հավատալ, որ աղի բլիթ կերած աղջիկները երազում տեսնելու են իրենց ապագա ամուսնուն։
Թե ովքեր են նշում և ում պետք է շնորհավոել՝ արդեն պարզ է։
Իսկ ինչպե՞ս են նշում այս տոնը:
Հնգօրյա պաս պահելուց հետո երտասարդ աղջիկն ուտում է աղի բլիթ՝ սբ․ Սարգսի տոնին նախորդող գիշերը։ Ուտելուց հետո չի կարելի ջուր խմել, հարկավոր է պառկել քնելու կոշտ մահճակալի վրա։ Եվ ով երազում ջուր բերեց՝ նա էլ կլինի ապագա ամուսինը։
Աղի բլիթ պատրաստելու արարողակարգը ևս խորհրդանշական և կարևոր է։ Ըստ ավանդույթի, այն պատրաստում են այրի կանայք։ Ընդունված է հավատալ, որ ամուսինը հանդերձյալ աշխարհից գիտի՝ ով է լինելու աղջկա ապագա ամուսինը և թե ինչպես են նրանք հանդիպելու։ Իսկ կինը հանդիսանում է որպես երկու աշխարհները կապող օղակ։
Կա նաև մեկ այլ հավատալիք։ Աղջիկը դռան կամ պատուհանի մոտ դնում է փոխինդով լի ափսե, և եթե առավոտյան տեսնի այնտեղ ձիու պայտի հետք, ապա անպայման կգտնի իր ասպետին այդ տարի։
Ինչու՞ հենց աղի բլիթ և փոխինդ:
Երկուսն էլ պատրաստվում են ալյուրից։ Ալյուրն ինքը ցորենի հիմքով է։ Հնագույն ժամանակներից ի վեր, ցորենը նորածին երեխայի՝ պտղատվության խորհրդանիշն է։ Իսկ աղը հալեցնում է ձյունը, որը ջուր է դառնում։ Ջուրը ևս կյանք է խորհրդանշում։ Եվ եթե կապ գտնենք զորավարի, իր փոքրիկի ու Սիրահարների օրվա միջև՝ արդեն պարզ է, թե ինչու է ժամանակի ընթացքում այդ օրը վերածվել Սիրո տոներ նշելու առիթի։
Սուրբ Վալենտին և Սուրբ Սարգիս:
Սբ. Վալենտինի տոնակատարության օրն անփոփոխ է՝ փետրվարի 14-ին։ Շատերը չեն ընկալում այն որպես քրիստոնեական տոն, այլ գեղեցիկ երկտող և նվեր փոխանցելու օր են համարում։ Ոմանք մտածում են, որ դա դեմ է Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և չեն նշում։ Կան նաև զույգեր, ովքեր կարծում են, որ այդ երկու տոները նույն օրվա ադապտացված տաբերակներն են և նշում են դրանիցից մեկը։ Ամեն դեպքում, որպես Սիրո տոներ այս 2 օրերի մեջ միշտ էլ համեմատություն է եղել։ Փորձենք զուգահեռներ անցկացնել պատմական կերպարների միջև և հասկանանք նմա՞ն են արդյոք դրանք իրականում։
Նմանություններ և շփոթմունք:
Երկու տոներն էլ նշվում են ձմռանն ու բավականին մոտ են իրար։ Սակայն արդյո՞ք միայն դա է պատճառը, որ դրանք հաճախ նույնացնում են։
Բացի այն, որ Վալենտինը ևս համարվում է սիրահարների բարեխոս, նրանք երկուսն էլ սրբացված են։ Այն ևս քրիստոնեական տոն է։ Բայց ավելի ընդունված է եղել ուղղափառների կողմից, իսկ տոնակատարությունը կապ չունի պտղաբերության կամ ամուսնության հետ։ Ի տարբերություն Սարգսի, վերջինս պատկերվում է միայնակ՝ վարդերով, բույսերով և թռչուններով։
Ո՞վ էր Վալենտինը:
Պատմությանը հայտնի է Վալենտին անունով 2 պատմական կերպար։ Հռոմեացիները դեռևս 3-րդ դարում հավաքել են այս կերպարների մասին ինֆորմացիան և կազմել արդեն սրբացված Վալենտինի ավանդույթը։
Նա եղել է քիրստոնեության ջատագովներից մեկն ու այդ իսկ պատճառով կալանավորվել ու հետագայում հրաժարվելով հավատքը փոխել, մահապատժի է ենթարկվել։ Հենց փետրվարի 14-ին։ Կա նաև վարկած, որ նա կալանավորվել է զույգերին գաղտնի ամուսնացնելու պատճառով, որպեսզի ամուսինները չգնան ռազմի դաշտ։ Արդեն բանտում բուժել է բանտապետի կույր աղջկան և, վերջում՝ իր մահապատժի օրը, երկտող է թողել նրան՝ “Քո՝ Վալենտին” ստորագրությամբ։
Եվ այսպես, կա՞ արդյոք տարբերություն:
Սուրբ Սարգսի տոնն արմատապես ավելի խորն է, հիմնված է մոգության վրա։ Եվ չնայած նրան, որ Վալենտինի մասին ավելի վաղ փաստարկներ կան, այն գեղեցիկ տոն է՝ ավելի շատ ժողովրդական ավանդույթներով համեմված։ Նշել, թե ոչ՝ արդեն ամեն զույգն ինքն է որոշում։
Սբ․ Վալենտինի օրվա հետ կապված ևս մի “անհարմարություն” կա։ Այն համընկնում է հայերի շրջանում ամենահայտնի քրիստոնեական տոներից մեկի՝ Տյառնընդառաջի հետ (նշվում է փետրվարի 13-ին)։
Զույգերը՝ Տիրոջն ընդառաջ:
Տրնդեզն այս 3 տոներից միակն է, որը կապված է Քրիստոսի հետ։ Հիսուսի ծնվելու 40-րդ օրը Մարիամն ու Հովսեփը տաճար էին տարել փոքրիկին, որտեղ նրան տեսնելուն պես ճանաչեց Սիմոն անունով մի մարդ։ Եվ եկավ Տիրոջն ընդառաջ։
Ի՞նչ կապ կա զույգերի և այս ամենի միջև:
Տրնդեզի արմատները տանում են դեպի հեթանոսություն։ Կրակը բերքատվության, հետևաբար նաև ամուսնության խորհրդանիշն էր։ Սովորաբար, կրակ վառելով, հավաքվածները հավատում էին, որ այրում են ձմեռվա բուքը։ Չէ՞ որ անգամ մեր օրերում կա հավատալիք, որ փետրվարի 13-ից հետո եղանակը սկսում է տաքանալ։
Սիրո տոներ և Տրնդեզ:
Այս օրը նշում են բոլորը, իսկ նորապսակներն ու նշանադրված զույգերը, ձեռք ձեռքի տված, ցատկում են կրակի վրայով՝ ի նշան պտղաբերության։ Նույնը նաև Տյառնընդառաջի տոնական սեղանին է վերաբերում՝ այն լի է հայկական ուտեստներով, մրգերով, գեղեցիկ զարդարանքներով, աղանձով, փախլավայով, չարազով, տարբեր չրերով։
Ինչպես տեսանք, երեք տոներն էլ միայն սիրահար զույգերի համար չեն։ Բոլոր տոները ՍԻՐՈ ՕՐ կարելի է համարել։ Սերը կարող է լինել անգամ բնության կամ ինքդ քո հանդեպ։

calendar February 5, 2021
St. Sargis, St. Valentine or Trndez - these three are considered to be holidays of love. There are many occasions to congratulate lovers in January and February. Some couples choose everything, some have their own beliefs and move according to religious preferences. And the newly engaged or married couples mostly celebrate the Trndez holiday.
How do they differ from each other and what is the link between these 3 very different holidays? And what will happen if we celebrate them all in one day?
A small spoiler, in order to prioritize, you need to first study the sources of the holidays and understand which one is closer to our hearts.
Perhaps we should start with the upcoming holiday first.
A warrior or an intercessor for love?
St. Sargs is called the intercessor of love, the patron saint of lovers. It is a portable church holiday. It mostly coincides with January 28 and it is not a coincidence either. Sargis was a general who was martyred for the Christian faith with his son Martiros and 14 (according to some sources, 40) other warriors.
Christianity and Valentine's Day.
Let's start with the origins. The tradition of Saint Sargis was written down by Nerses the Gracious in the 12th century. It is collected from the stories of 3 Sargises, in the work "The Conduct of Saints". In many icons St. We can see Sargis with a baby on a white horse. The child is Martiros himself.
From the beginning, Sargis was the intercessory patron of families and fertility, and since love is the basis of a family, it is necessary to start a family first. At that time, St. Sargis can become a sponsor of this couple. In other words, the holiday can be celebrated by those who want, dream or plan to get married. It is customary to believe that girls who have eaten a salty cookie will see their future husband in a dream.
It is already clear who is celebrating and who should be congratulated.
And how is this holiday celebrated?
After a five-day fast, a young girl eats a salty cookie, the night before the festival of St. Sargis. After eating, you should not drink water, should sleep on a hard bed. And the one who brought water in a dream will be the future husband.
The ritual of making salt cookies is also symbolic and important. According to tradition, it is prepared by widows. It is customary to believe that the husband knows from the other world who the girl's future husband will be and how they will meet. And the woman is the link connecting the two worlds.
There is also another belief. The girl puts a plate full of kama near the door or window, and if she sees a horse's hoof mark there in the morning, she will definitely find her knight that year.
Why salty cookie and kama?
Both are made from flour. The flour itself is wheat-based. Since ancient times, wheat has been a symbol of fertility for a newborn child. And the salt melts the snow, which turns into water. Water also symbolizes life. And if we find a connection between the commander, his little one and Valentine's Day, it is already clear why that day has turned into an occasion to celebrate Love Holidays.
Saint Valentine and Saint Sargis.
The day of St. Valentine's Day remains unchanged: February 14. Many people do not perceive it as a Christian holiday, but consider it a beautiful poem and gift-giving day. Some think that it is against the Armenian Apostolic Church and do not mention it. There are also couples who believe that these two holidays are the adapted options of the same day and celebrate one of them. In any case, there has always been a comparison between these 2 days as the holidays of Love. Let's try to draw parallels between historical characters and understand if they are similar in reality.
Similarities and confusion.
Both holidays are celebrated in winter and are quite close to each other. But is that the only reason why they are often confused?
In addition to the fact that Valentine is also considered the intercessor of lovers, they are both sanctified. It is also a Christian holiday. But it was more accepted by the Orthodox, and the celebration has nothing to do with fertility or marriage. Unlike Sargиs, the latter is depicted alone with roses, plants and birds.
Who was Valentine?
Two historical figures named Valentine are known to history. The Romans collected information about these characters as early as the 3rd century and compiled the already sanctified Valentine tradition.
He was one of the supporters of Christianity and for that reason he was arrested and later refused to change his faith and was sentenced to death. Exactly on February 14. There is also a version that he was arrested because of secretly marrying couples so that the spouses would not go to the battlefield. Already in prison, he treated the jailer's blind daughter and, at the end, on the day of his execution, he left her a paper with the signature "Your Valentine".
And so, is there a difference?
The holiday of St. Sargis is radically deeper, based on magic. And although there are arguments about Valentine's Day, it is a beautiful holiday, flavored with more folk traditions. To celebrate or not, every couple decides for themselves.
There is another "inconvenience" related to Valentine's Day. It coincides with one of the most popular Christian holidays among Armenians, Trndez (celebrated on February 13).
Couples before the Lord.
Trndez is the only one of these 3 holidays that is associated with Christ. On the 40th day after the birth of Jesus, Mary and Joseph took the baby to the temple, where a man named Simon recognized him as soon as he saw him. And came to meet the Lord.
What do couples have to do with all this?
The roots of Trndez lead to paganism. Fire was a symbol of fertility, and therefore also of marriage. Usually, by lighting a fire, the gathered people believed that they were burning the cold of winter. After all, even nowadays there is a belief that after February 13 the weather starts to warm up.
Love holidays and Trndez.
Everyone celebrates this day, and newlyweds and engaged couples, hand in hand, jump over the fire as a sign of fertility. The same applies to the festive table of Trndez: it is full of Armenian dishes, fruits, beautiful decorations, aghandz, baklava, charaz, various dried fruits.
As we can see, all three holidays are not only for loving couples. All holidays can be considered LOVE DAY. Love can be even towards nature or yourself.