calendar April 6, 2021
Ուժեղ մեկն է, ով իր ձեռքերի մեջ է պահում մի ամբողջ ընկերություն, ապահովում  դրա առաջխաղացումն ու հետագա աճը։
Ինչպիսի՞ն է նման մարդը․
- հաստատակամ,
- նպատակասլաց,
- անընդհատ զարգացող,
- նախաձեռնող:
Այսպիսին ենք հաճախ պատկերացնում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող բոլոր մարդկանց, սակայն մի քանի տասնամյակ առաջ այս ցանկին կավելանար նաև “տղամարդ” բառը, որպես բնորոշում։ Նշված հատկությունները հաճախ վերագրում են “ուժեղ սեռի” ներկայացուցիչներին, բայց չմոռանանք, որ կանայք ոչ պակաս մրցունակ են տվյալ հատկանիշներ ցուցաբերելիս։ Չէ՞ որ նրանք ավելի ճկուն են օգտագործում իրենց հմտությունները սեփական բիզնեսում հաջողելու համար։
Եվ եթե Դուք կարծում եք, որ հայ կանայք դեռ նոր են մուտք գործում բիզնես ոլորտ և այստեղ դեռ շատ ասելիք չունեն, ապա հաճելիորեն կզարմանաք` տեսնելով 4U.am-ի կին գործընկերներին։
Ծանոթանանք նրանցից  մի քանիսի հետ և բացահայտենք հաջողված բիզնես հիմնելու նրանց գաղտնիքները։ ժամանակը գնում է․ արդյո՞ք դեռ արդիական են կանանց շուրջ պտտվող այդքան հայտնի կարծրատիպերը։
Կնոջ տեղը․․․ խոհանոցու՞մ:
Հայտնի կարծիք կա, չէ՞, կնոջ գտնվելու վայրի հետ կապված։ Դե այո, շատ կանանց մոտ լավ է ստացվում խոհանոցում համեղություններ պատրաստել, սակայն հաճախ այդ նույն կանանց չի տրվում հնարավորություն ցույց տալու այլ տաղանդներ․ ժամանակ չի մնում։
Կանայք ամենատարբեր հանգամանքներում են սկսում սեփական բիզնեսով զբաղվել, սակայն գերակշռում է ռեստորանանային բիզնեսը։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչու՞ է այդպես։ Ձեռնարկատերը պետք է բավականին տեղեկացված լինի իր ընկերության գործունեության ոլորտից, որպեսզի ձախողվելու հավանականությունը նվազագույն լինի։ Դե իսկ մեր գործընկերները ցույց կտան, որ շատ լավ կարողանում են նաև “ղեկավարել խոհանոցը”։
LipLick Cakes
“Lip Lick” նշանակում է համից շուրթերը լիզել։ Տորթերի արտադրության ընկերության հիմնադրի՝ Լիլյայի ոգեշնչման աղբյուրն իր բալիկն էր։ Հաճախ մայրիկները նորածին փոքրիկի ծնունդը նշում են ամեն ամիս՝ մինչև մեկ տարեկանը լրանա։ Լիլյան ևս, երբ որդին ծնվեց 2011 թվականին, ամեն ամիս սկսեց տորթեր պատրաստել։ Հետզհետե մասնագիտանացավ, և եկավ սեփական բիզնեսը հիմնելու ժամանակը։
Սակայն բիզնես վարելու համար բազմակողմանի մոտեցում է հարկավոր․ բավական չէ միայն իդեալական կատարել սեփական գործը։ Հարկավոր է տարբեր մասնագետների ջիղեր ունենալ, օրինակ՝ իրավաբանի կամ հաշվապահի, որպեսզի բոլոր գործառույթները պարզ լինեն։
Լիլյան մասնագիտությամբ իրավագետ է։ Եվ չնայած, երկրորդ մասնագիտացումը լիովին հակասում է առաջինին, նա միայն ուրախ է այդ առիթով, քանի որ այստեղ ազատ է ստեղծագործել, գործի դնելով իր ողջ երևակայությունը։
“Էքստրիմի սիրահար եմ, ինչից վախ ունեմ, միշտ փորձում եմ հաղթահարել։”
Saryan’eats
Սեզոնային լուծումներով այլընտրանքային սննդի մատակարար "Saryan'eats" ընկերության հիմնադիրը Նարինեն է։ Հյուրընկալության ոլորտի իր մեծ փորձը սննդի ոլորտում միայն օգնել է: Ընկերությունն առաջարկում է սնունդ այնպիսի մատուցմամբ, որ հաճելի լինի այն նաև նվիրել։ Օրինակ՝ բրաունիի բաղադրինչները գեղեցիկ ապակյա տարայի մեջ, վրան գրված բաղադրատոմսով։
Նարինեն շեշտում է, որ իրենք նորեկ են բիզնեսում։ Պատերազմի սկսվելու պատճառով նախատեսածից ուշ են մտել շուկա, սակայն երբեք չեն հուսահատվել։ Չէ՞ որ ընկերության նպատակն է եղել փոխանցել էմոցիաներ, այլ ոչ թե պարզապես սնունդ մատուցել։ Կորոնավիրուսային համավարակն այդ առումով իր դրական ազդեցությունն ունեցավ․ իր հիմնական աշխատանքից դուրս այլ գործի համար ժամանակ հայտնվեց։
"Գլխավոր ձեռքբերումը ժամանակի սղությունից չնեղվելն էր: Դա էլ նպաստեց նոր նախաձեռնություն մեկնարկելուն: Այժմ նպատակներն առաջ մղելու ժամանակն է:"
Արցախի համը
Ուժեղ կանայք ունեն մի ընդհանուր հատկություն՝ ճգնաժամային իրավիճակներում իրենց ձեռքն են վերցնում իրավիճակն ու գործում ըստ պահի թելադրած անհրաժեշտության, հարկ եղած դեպքում անձամբ ռեսուրսներ հայթայթելով։ Նույն կերպ սկսվեց նաև “Արցախի համը” սոցիալական նախաձեռնությունը։ Հիմնադիրը՝ Նելլին, պատերազմի պատճառով տեղահանված հադրութցի կանանց աշխատանքով ապահովելու համար էր այն սկսել։ Արցախցի մեր հայրենակիցները պատրաստում էին պահածոներ, Նելլին օգնում էր իրացնել դրանք։ Արդյունքում, կանայք ունեցան աշխատանք, որպեսզի կարողանան լուծել հասարակ կենցաղային խնդիրներ։ Այժմ արդեն 12 կին ունի աշխատանք և ապահովում է իր ընտանիքի օրվա հացը։
Նվերներ “Արցախի Համ”-ից
Կեռաս
Կրթել սերունդներ, որոնք կներկայացնեն երկիրը և անցնել սեփական բիզնեսնին, որի նպատակը ևս պատշաճ և յուրահատուկ ձևով հայկական մշակույթը ներկայացնելն է։ Սա է Վիկտորիայի՝ “Կեռաս” ընկերության հիմնադրի նպատակը։
Նա նախքան ընկերությունը հիմնելը գլխավորել է պետական դպրոց։ Ինչն իր դերն է ունեցել սեփական բիզնեսը ղեկավարելիս։ “Կեռասը” ներկայացնում է մեր կուլտուրան՝ այն օրիգինալ փաթեթավորմամբ չրերի արտադրությունն է։ Ստեղծվել է 2018 թվականին։ Շնորհիվ փաթեթավորման, տեսականին հարմար է նաև նվիրել և ուղարկել արտերկիր, ինչն օգնում է ներկայացնել Հայաստանն արտասահմանում։
Նվերներ “Կեռաս”-ից
"Ցանկանում ենք նորովի ներկայացնել ընտանեկան չորանոցում չորացված հայկական մրգերը"
Ամենատարբեր ոլորտներում մասնագիտացած կանայք կարողանում են իրենց նախկին մասնագիտական փորձը ներդնել նոր հիմնած կազմակերպության առաջխաղացման մեջ։ Հարկավոր է բավականաչափ ուժ, գիտելիք և ճկունություն ցուցաբերել․ կանանցից շատերի գործունեության ոլորտները բավականին տարբեր են։ Եվ չնայած նրան, որ նրանք օրեցօր ապացուցում են, որ 21-րդ դարում արդեն գրեթե չկա այնպիսի զբաղմունք, որը հարիր է միայն տղամարդուն, միևնույն է, դեռ կան կարծրատիպեր, կապված կնոջ զբաղմունքների հետ։

calendar April 6, 2021
He is a strong person who holds an entire company in his hands, ensures its advancement and further growth.
What is such a person like?
- persistent,
- purposeful
- constantly evolving,
- initiative.
This is how we often imagine all the people holding a leadership position, but a few decades ago, the word "man" would have been added to this list as a definition. These qualities are often attributed to representatives of the "stronger sex", but let's not forget that women are no less competitive when it comes to showing these qualities. After all, they use their skills more flexibly to succeed in their own business.
And if you think that Armenian women are just entering the business sphere and do not have much to say here, then you will be pleasantly surprised to see the female partners of 4U.am.
Let's get to know some of them and discover their secrets for establishing a successful business. Time passes. Are the popular stereotypes surrounding women still relevant?
A woman's place... in the kitchen?
There is a well-known opinion, isn't there, regarding the woman's whereabouts? Well, yes, many women are good at cooking delicacies in the kitchen, but often those same women are not given the opportunity to show other talents: there is no time left.
Women start their own business under various circumstances, but the restaurant business prevails. Why do you think this is so? The entrepreneur should be well informed about the field of activity of his company, so that the probability of failure is minimal. Well, our colleagues will show that they are also able to "manage the kitchen" very well.
LipLick Cakes
"Lip Lick" means to lick the lips from taste. The source of inspiration for Lilya, the founder of the cake production company, was her baby. Often, mothers celebrate the birth of a newborn baby every month until he turns one year old. Lilya also started making cakes every month when her son was born in 2011. She gradually specialized, and it was time to start her own business.
However, managing business requires a multifaceted approach. it is not enough to do one's work ideally. It is necessary to have the nerve of various specialists, for example, a lawyer or an accountant, so that all functions are clear.
Lilya is a lawyer by profession. And although the second specialization completely contradicts the first one, she is only happy about it, because here she is free to create, using all her imagination.
Gifts from “Lip Lick Cakes”
"I am a lover of extreme, what I am afraid of, I always try to overcome․"
Saryan’eats
Narine is the founder of "Saryan'eats" company, an alternative food supplier with seasonal solutions. Her extensive experience in the hospitality industry has only helped in catering. The company offers food in such a way that it is nice to give it as a gift. For example, brownie ingredients in a beautiful glass jar with a recipe written on it.
Narine emphasizes that they are new to business. Due to the start of the war, they entered the market later than planned, but they never gave up. After all, the purpose of the company was to convey emotions, not just to serve food. The coronavirus pandemic had a positive effect in that respect. She found time for other work outside of her main job.
Gifts from “Saryan’eats”
"The main achievement was not to be bothered by the lack of time. That helped to start a new initiative. Now it's time to push the goals forward."
Taste of Artsakh
Strong women have a common feature: in crisis situations, they take the situation into their own hands and act according to the need dictated by the moment, raising personal resources if necessary. The "Taste of Artsakh" social initiative also started in the same way. The founder, Nelly, started it in order to provide employment to Hadrut women displaced by the war. Our compatriots from Artsakh prepared canned goods, Nelly helped to sell them. As a result, women got jobs so that they could solve simple household problems. Now 12 women have jobs and provide daily bread for their families.
Gifts from "Taste of Artsakh"
Keras
Educate generations that will represent the country and move on to their own business, the purpose of which is to present the Armenian culture in a proper and unique way. This is the goal of Victoria, the founder of "Keras" company.
Before founding the company, she was a headmaster of a public school. Which had its role in managing her own business. "Keras" represents our culture, it is the production of dried fruits with original packaging. It was created in 2018. Thanks to the packaging, the assortment is also suitable for gifting and sending abroad, which helps to represent Armenia abroad.
Gifts from "Keras"
"We want to present the Armenian fruits dried in the family dryer in a new way."
Women specializing in various fields are able to invest their previous professional experience in the promotion of the newly founded organization. It is necessary to show enough strength, knowledge and flexibility - the spheres of activity of many women are quite different. And despite the fact that they prove day by day that in the 21st century there are almost no occupations that are suitable only for men, still there are stereotypes related to women's occupations.